Co je BIO?

ECOCERT 

logo_ecocertNezávislá mezinárodní společnost zabývající se kontrolou a certifikací výrobků obsahujících suroviny z kontrolovaného ekologického zemědělství. V současnosti patří mezi největší certifikační společnosti pro výrobky z moha oblastí včetně bio kosmetiky.

Francouzská společnost Ecocert vznikla roku 1991 a v současnosti patří mezi největší mezinárodní certifikační společnosti v oblasti přírodních a bio produktů, působí ve více než 80 zemích a jen ve Francii certifikuje více než 70 % bio producentů. 

Minimální podíl přírodních surovin každého produktu musí být 95 %. Produkty certifikované touto společností navíc musí splňovat i podmínky týkající se jejich výroby, která začíná u získávání a pěstování surovin. Nejen, že musí být přírodní a určitá jejich část musí pocházet z kontrolovaného ekologického zemědělství, ale kontrolován je i způsob jejich skladování, hygienické podmínky při zpracování, ekologická šetrnost výrobních postupů i recyklovatelnost obalů a srozumitelnost etiket pro spotřebitele.

Výrobky označené ochrannou známkou Ecocert nesmí obsahovat geneticky modifikované suroviny, parabeny, penoxyethanol, nanočástice, silikony, PEG deriváty, syntetické parfémy a barviva a ingredience získané z mrtvých zvířat.

Podle množství použitých surovin v bio kvalitě se udělují dva typy ochranné známky:
         
   
      1. Ecocert Organic Cosmetic
                          
            Musí splňovat současně tyto požadavky:
                - minimálně 95 %  všech složek je přírodního původu,
                - minimálně 95 % všech složek je rostlinného původu,
                - minimálně 10 % všech ingrediencí hmotnosti musí pocházet z ekologického 
                  zemědělství.

      2. Ecocert Natural Cosmetic
                           
            Musí splňovat současně tyto požadavky:
                - minimálně 95 % všech složek je přírodního původu, 
                - minimálně 50 % všech složek je rostlinného původu,
                - minimálně 5 % všech ingrediencí hmotnosti musí pocházet z ekologického 
                  zemědělství 

BDIH

bdih_110Německá nezisková společnost. Roku 1996 sestavily společnosti pro výrobu přírodních produktů hlavní zásady a směrnice definující přírodní kosmetiku, a to hlavně s důrazem na srozumitelnost pro spotřebitele. Pokud jsou splněna kritéria, je produkt označen ochrannou známkou "Kontrolovaná přírodní kosmetika".

Jednou z hlavních a nejdůležitějších podmínek pro získání tohoto certifikátu je používání výhradně přírodních surovin, v maximálním možném množství pocházejících z kontrolovaného ekologického zemědělství nebo ekologického sběru v přírodě. Velký důraz je kladen také na ochranu zvířat. Společnost svými nároky aktivně podporuje ekologické zemědělství a klade důraz na ekologickou únosnost výroby a použitých obalových materiálů.

Přírodní kosmetika označená ochrannou známkou BDIH nesmí obsahovat ropné produkty (vazelína, parafín), syntetické parfémy a barviva, chemické konzervanty (pro konzervování je povoleno užívat ty emulgátory a tensidy, které se vyrábí z rostlinných surovin, tedy tuků, vosků, lecitinu, atd.)Zakázáno je testování na zvířatech, a to se týká nejen konečných produktů, ale i výchozích surovin. Použití konkrétních látek je definováno v pravidelně aktualizovaném seznamu povolených surovin.

COSMEBIO

cosmebio_853883772_north_607xCosmebio je největší francouzská obchodní asociace sdružující více než 350 francouzských i zahraničních společností 

Hlavní podmínkou je, že produkt musí obsahovat minimálně 95% složek přírodního původu. Dále se certifikace dělí podle množství surovin v bio kvalitě, tedy pocházejících z ekologického zemědělství.

   1. Ochranná známka Cosmebio BIO

Zelená známka zaručuje, že:

 • Minimálně 95% složek z celkového složení je z přírodních surovin nebo přírodního původu.
 • Minimálně 95% z použitých rostlinných složek je v kvalitě BIO.
 • Minimálně 10% z celkového složení je v kvalitě BIO (pochází z ekologického zemědělství).


     2. Ochranná známka Cosmebio ECO 

  Modrá známka garantuje, že:

 • Minimálně 95 % složek z celkového složení je z přírodních surovin nebo přírodního původu.
 • Minimálně 50 % z použitých rostlinných složek je v kvalitě BIO.
 • Minimálně 5 % z celkového složení je v kvalitě BIO (pochází z ekologického zemědělství).

Produkty označené logem Cosmebio nesmí obsahovat ropné deriváty (paraffinum liquidum, silikony, PEG deriváty), syntetické konzervanty (parabeny), geneticky modifikované suroviny, syntetická barviva a parfemace a produkty nesmí být vyráběny způsobem, který by byl nešetrný k přírodě. Zakázáno je také užívání ionizujícího záření 

CPK BIO

uplcpk-bio

Certifikát český vycházející ze standardů francouzské společnosti Ecocert zaručuje, že výrobek neobsahuje syntetické sloučeniny a látky škodlivé organismu. 

CPK BIO je přísnější odnož certifikátu CPK. Základní kritéria se příliš neliší, pro získání „bio“ formy je ale povinný obsah bio surovin nad 20 % z celkového složení. Certifikát uděluje nezávislý certifikační a inspekční orgán KEZ – Kontrola ekologického zemědělství.

Jednou z hlavních a nejdůležitějších podmínek pro získání tohoto certifikátu je používání výhradně přírodních surovin, jejichž sběr probíhá šetrným způsobem. Výrobek musí obsahovat také složky získané z ekologického zemědělství, jejichž množství se uvádí na obalu. Důraz je kladen na ochranu životního prostředí a minimální dopad na přírodu.

Výrobek nesmí obsahovat syntetické sloučeniny a látky škodlivé lidskému zdraví. Zakázáno je také používat geneticky modifikované složky, ropné deriváty, syntetické vonné látky, chemické konzervační látky, umělá barviva, chemické UV filtry a látky živočišného původu, jejichž získání zahrnuje smrt zvířete (výjimku tedy tvoří látky jako lanolin, med nebo mléko). Výrobky nesmí být testovány na zvířatech.

Stejně jako většina zahraničních certifikačních kolegů, i CPK se zaměřuje nejen na složení produktů, ale i na způsob výroby a obalové materiály. Žádoucí je ekologická únosnost a recyklovatelnost obalů.

USDA Organic 

usda-organic-seal

Americká národní společnost USDA Organics (zkratka The United States Department of Agriculture) se zabývá kontrolou a certifikací produktů pocházejících z ekologického zemědělství. Reguluje standardy pro ekologické zemědělství, volný sběr divokých plodin, a dále také pro jejich uchovávání a zpracování včetně konečného zabalení.

Předmětem kontroly je i přístup k hospodářským zvířatům. Krmivo musí pocházet z ekologických zdrojů a nesmí obsahovat antibiotika ani růstové hormony. Zvířata musí mít také dobré podmínky žití a přístup do volných výběhů.

Minimální obsah složek z ekologického zemědělství je 95 % a dodržování všech podmínek je kontrolováno několikrát ročně.

USDA Organics zakazuje používání geneticky modifikovaných surovin, umělých hnojiv a pesticidů a jiných chemických produktů negativně ovlivňujících zdraví.

Bio zebra - české logo

zebra  S tímto logem se setkáme na obale biopotravin vyrobených či zabalených v České republice, na kterých je povinné. Takže například   české bio mléko či čínská slunečnice balená v ČR na sobě budou mít kromě EU bio loga i českou zebru.

  

EKOLOGICKÁ PRODUKCE - evropské označení

EU_BioLogoPoužití tohoto loga znamená, že daná biopotravina byla certifikovaná v některé ze zemí EU. Může se jednat jak o českou pšenici, tak třeba o německou čokoládu či čínské fazole balené v Česku.

 

 

BIO - německé

2000px-Bio-Siegel-EG-Öko-VO-Deutschland.svgNěmecká obdoba české zebry. Tímto logem jsou označené biopotraviny vyrobené v Německu a splňující požadavky EU legislativy na biopotraviny. Na českém trhu se s takto označenými potravinami setkáváme poměrně často. U našich sousedů jsou biopotraviny velmi oblíbené a obecně jsou biopotraviny vyrobené v Německu velmi kvalitní.

 

NaTrue

logo_natrue_118x118Známka kvality "NaTrue" se zrodila v roce 2008. Za cíl si klade především přesněji a transparentněji informovat konečné spotřebitele o složení přírodní kosmetiky.

 

Známku NaTrue uděluje nezávislá nezisková organizace. Známka umožňuje orientaci ve složení přípravků i úplným laikům. Nyní již lehce rozpoznáte kvalitní produkty!

 

NaTrue rozlišuje 3 úrovně přírodní kosmetiky: 

 1. Přírodní kosmetika. První stupeň certifikace označuje 100% přírodní produkt. Produkt nesmí obsahovat žádné chemické látky. Tento stupeň nahrazuje běžně používanou známku BDIH.
 2. Přírodní kosmetika se 70% obsahem biosurovin. Druhý stupeň označuje produkty vysoké kvality, které musí obsahovat minimálně 70% ingrediencí v BIO kvalitě.
 3. Bio kosmetika s 95% podílem biosurovin. Třetí stupeň označuje produkty nejvyšší kvality, produkt musí obsahovat minimálně 95% ingrediencí v BIO kvalitě.

Každý přípravek certifikovaný známkou „NaTrue“ musí být vyroben výhradně z 100% přírodních ingrediencí. 100% přírodní ingredience jsou přesně definovány a musí spadat do těchto kategorií látek:

 • Voda (nepočítá se mezi bio ingredience)
 • Přírodní látky
 • Části přírodních látek
 • Látky přírodně identické

Definice látek: 

 • Přírodní látky jsou rostlinné, minerální nebo živočišné substance, které nejsou chemicky upravené.
 • Části přírodních látky (výtažky apod.) jsou látky získané jednoduchým chemickým procesem z přírodních substancí. Jsou povoleny v případě, že není dostupná přírodní substance, jako alternativa pro danou funkci v produktu.
 • Přírodně identické látky jsou látky získané chemickým procesem, je možné je získávat pouze z přírodních látek, pokud není jiná alternativa. Často jsou to anorganické pigmenty a látky pro konzervaci přípravků.

AB

LOGO-jenABAB znamená „Agriculture Biologique = Ekologické zemědělství“.Logo AB je povolené a vyznačené, jakmile zadávací podmínky pro biologické zemědělství schválené francouzskými autoritami jsou splněny a respektovány.To znamená specifické postupy: používání zeleného hnojiva, přírodní boj proti parazitům a velmi striktně omezené používání přípravků na hnojení, ošetřování, skladování a uchovávání.Ekologické zemědělství se liší svou formou produkce založenou zejména na vyloučení syntetických chemických přípravků, na recyklaci organických materiálů, na střídání kultur a biologické ochraně.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.