Okrasné trávy dokáží zdobit zahrady po celý rok, a to i v zimě. Traviny jsou mnoha druhů, nejenom zelené, ale i zlatavé, purpurové a stříbrné. Mnoho jejich druhů bylo vyšlechtěno, aby byl jejich vzhled ještě působivější a ještě mnohem elegantnější. Z okrasných trav je možné vybírat z množství jejich velikostí, kdy jsou jejich druhy nizounkými trsy, až po dvoumetrové traviny. Okrasné traviny se liší také:
·         velikostí
·         tvarem trsů
·         odstínů listů
·         květenstvím
kvetoucí okrasné trávy

Skvěle se na našich zahradách uplatňují i některé původní druhy trav, které v naší přírodě běžně rostou.  Mnoho z možností zahradnického kouzlení potom nabízejí i okrasné a dekorativní trávy.
Krása trav na zahradách
Tyto traviny mohou na naší zahrádce například:
·         Vytvářet působivá pozadí jiným rostlinám.
·         Doplňovat zajímavá seskupení dřevin.
·         Ozvláštňovat skalky i vřesoviště.
·         Nahrazovat keře na malých plochách.
Pokud z těchto okrasných travin vytvoříme samotnou skupinu, kde zkombinujeme různé, vhodně se doplňující druhy trav, může toto seskupení vytvořit skvělý doplněk naší zahrady a domu. Vlhkomilné druhy travin zase najdou uplatnění v blízkosti zahradního jezírka.
okrasná tráva

Okrasné traviny vyžadují pouze nenáročnou péči

·         Rozmnožujeme je na jaře pouze jednoduchým dělením jejich trsů.
·         Seřezáváme je také na jaře, dříve než vyraší.
·         V zimě jsou obvykle dekorativní, i když uschnou, staré listy navíc rostliny ochraňují před vymrznutím. 
·         Pokud jsou druhy trav choulostivé, potřebují v zimě ještě dodatečnou ochranu před mrazem.
Nejoblíbenější druhy okrasných travin jsou například:
·         Ozdobnice. Tato travina je bujně rostoucí. Má ráda vlhčích místa, kde dorůstá až třímetrové výšky. Je charakteristická chocholovitým květenstvím. Její druh je vyšlechtěn i v řadě variet s bíle, anebo žlutě proužkovanými či skvrnitými listy.
·         Medyněk měkký. Je to naprosto nenáročný druh traviny, který snáší dobře vlhko i sucho, slunce i stín. Dorůstá potom okolo třiceti centimetrů.