Nebankovní hypotéky jsou půjčky poskytované jinými institucemi než bankami. Jedná se tedy o úvěrová a spořitelní družstva, která působí na stejném principu půjčování peněz jako banky. Jistý rozdíl tady ale přece jen najdeme. Jaký?

no-money-2070384_1280

S pojmem nebankovní hypotéka často slýcháme také přídomek: bez doložení příjmů. Dle poslední úpravy spotřebitelského zákona ale toto není možné – každý věřitel si musí ověřit pravidelný příjem a bonitu klienta předtím, než mu poskytne peníze. V případě, že se tak nestane, mohl by věřitel přijít o úroky a s nimi samozřejmě o důvod, proč vůbec peníze druhé straně půjčuje. Hlavní rozdíl mezi bankami a úvěrovými družstvy tkví ale v tom, jak přísné hodnocení mají. Bankovním sítem totiž nepropadne každý klient, kterému pravidelně na účet chodí výplata.

Účel tohoto druhu úvěru je také od klasických bank velmi odlišný. U nich lze hypotéku využít pouze pro účely financování bydlení, renovace, přestavby apod. Oproti tomu nebankovním společnostem se stačí nemovitostí zaručit a získané peníze pak můžete použít takřka na cokoli. A právě toto je důvodem, proč jsou o něco rizikovější. Na co je třeba si před uzavřením smlouvy o úvěru dát pozor?

approved-1049259_1280

  1. Poplatky

Jsou to právě poplatky, které navyšují celkovou vrácenou sumu. Za poskytnutí se setkáme třeba i s 3% sazbou, což například z 2 000 000 částky udělá poplatek 60 000 Kč.

  1. Maximální výše

Tady ani tak nejde o to, kolik chcete, jako spíše o to, kolik dostanete. Od nebankovních společností nedostanete celou částku z hodnoty nemovitosti. V průměru se pohybujeme na necelých 60 %.

  1. Úroky

Od hodnot poskytovaných bankami se odlišují až dvojnásobně. Začíná se na úrokové sazbě 5,99 % p.a. Pokud se ale jedná o neúčelovou variantu, můžeme se klidně dostat i na více než 10 %.

Pokud ale máte sen o vlastním bydlení nebo se chcete dostat z dluhové pasti, nakonec i toto řešení nemusí být tak špatné a sloučení půjček nebo vyplacení exekucí pomocí tohoto druhu úvěru vám nakonec může vyjít lépe.