Každé podkroví v sobě může skrývat romantiku a útulno. Pokud ale je poskládáno neprakticky, může se bydlení v něm změnit horor. Jak správně uspořádat ložnici, aby plnila svůj účel a bylo v ní příjemně?

Odborníci se shodují na tom, že prostor pro spaní vyžaduje pouze postel a malý noční stolek. Nic víc. Tedy co se týká vybavení. Pro dobré spaní by měl vzduch dosahovat teploty kolem 22 °C a vlhkosti 50 %. To bydlení ve vyšších částech domu dokáže zajistit. Střešní okna vpustí dostatek čerstvého vzduchu, vyšší pozice pak omezí hluk zvenku.
dřevěná ložnice

Pokud to jde, směřujte okna k východu. Ranní slunce tak bude schopné přinést dostatek energie bez oslepujícího světla. Pokud si ovšem rádi přispíte, hodí se okna směřovat spíše k jihu až jihovýchodu. Tím navíc dosáhnete menšího přehřívání pokoje v létě. Rozhodně by okna neměla vést k západu – odpolední slunce vytopí místnost tak, že se v ní bude usínat špatně.

Díky zkosené stěně může být umístění nábytku obtížné. Postel by měla být pod střešním oknem tak, aby její čelo směřovalo k nezkosené stěně. Jedině tak se o něj bude možné pohodlně opřít. Navíc z praktického hlediska by postel měla být přístupná z obou stran.

Náročnější je také výběr nábytku sloužícího jako úložné prostory. Vhodné řešení tady je si jej nechat vyrobit na míru. Jedině tak přesně sednou například do prostoru pod zkosené zdi. Je také několik tipů pro optické zlepšení místnosti. Pokud jsou v pokoji bílé stěny, volte bílý nábytek. Díky této stejné barvě splyne s okolím a dodá místnosti na vzdušnosti. Pokud potřebujete ušetřit prostory, volte posuvná dvířka. Pokud chcete místnost opticky zvětšit, volte dvířka zrcadlová.
spící žena v posteli

Každý si samozřejmě své bydlení představuje jinak a něco jinému mu vyhovuje. Výše uvedené rady jsou pouze obecného rázu. Někomu například postel přímo pod okny vyhovovat nemusí. Nejdůležitější je proto se řídit hlavně svými preferencemi a vkusem. A zde uvedené rady použít pouze pro inspiraci.