Když je za chatou silnice nebo stezka pro cyklisty – některé rekreační objekty jsou umístěné tak šikovně, že jsou velmi vzdálené od komunikací, kudy proudí každý den desítky či stovky aut nebo jízdních kol po značených cyklostezkách. U takových objektů si vystačíte s docela obyčejným plotovým pletivem. Ale pokud vám přímo za zády projíždí co deset minut nějaký zvědavec a prohlíží si vaši parcelu, anebo se dokonce zastaví, vytáhne z brašny mobil a nafilmuje si vaší partnerku s bujným poprsím v plavkách u bazénu, tak to je něco jiného! S betonovými ploty v Praze tomuto jevu snadno předejdete. Bude-li dostatečně vysoký (stačí 2 metry), nikoho obvykle ani nenapadne zastavovat se za betonovou hradbou a přelézat ji jen tak ze zvědavosti.

cihlová zeď

Obecní kompost a hnojiště od sousedů – i kdybyste měli se svými sousedy dobré vztahy, jistě by vám nebylo vhod čichat typický kompostový odér, anebo se na kompost dívat zpoza zahradního stolu, kam jste si právě donesli sváteční nedělní oběd. Komposty a hnojiště by měly být odděleny vhodnou bariérou a betonový plot se k tomu bezvadně hodí.

břečťan na zdi

Estetické hledisko – trváte-li na pevném zdivu namísto pletiva či dřevěného oplocení, pak jsou ploty z betonových odlitků ideální. Jsou velmi tenké, takže před ně můžete ještě předsadit živý plot či okrasné dřeviny, a pak mají okrasnou povrchovou strukturu a zhotovují se v několika barevných odstínech, z nichž si určitě nějaký vyberete. Betonový plot je možné doplnit dřevem nebo kovovou konstrukcí, pokud z betonu zhotovíte pouze přízemní sokl. A schází-li vám inspirace, jak takové ploty vypadají, a jaké možnosti nabízejí, stačí zalistovat na Internetu, kde je k nalezení celá řada již realizovaných projektů. Velmi zajímavé je například střídání jednotlivých betonových polí ve dvou kontrastních barvách, což připomíná šachovnici.