Pokud se budeme procházet prakticky jakýmkoliv městem či vesnicí, jistě si všimneme, kolik domů má na spodní části své fasády kamenný obklad venkovní. Ten jim dodává typický vzhled, avšak má i ochranný účel. Navíc také usnadňuje údržbu. Uvnitř jej však zpravidla nenajdeme.

Je totiž pravdou, že toto kamenné obložení je jen málokdy součástí interiéru domu, ačkoliv exteriér zdobí poměrně často. Samozřejmě to neznamená, že jej nikde nenajdeme, avšak je jich skutečně mnohem méně. To má své důvody.

kamobklad2

Tím prvním je cena. Je totiž potřeba přiznat, že pokud se má jednat o kvalitní materiál, pak kamenné obložení rozhodně není nejlevnější záležitostí. Jistě, venku se obvykle vyplatí, zvláště pokud je ona stavba součástí frekventované ulice. Uvnitř je to ale něco jiného.

Zde kamenné obložení slouží především jako dekorace. A jen málokomu se chce investovat takovou částku jen proto, aby jejich obydlí zevnitř dobře vypadalo. Nehledě na fakt, že se rozhodně nehodí do všech domovů.

kamobklad4

Jistě, uvnitř lze poněkud slevit z nároků na vlastnosti, které musí použitý kámen splňovat, což může cenu poněkud snížit, avšak stále se jedná o poněkud luxusní záležitost. Navíc je třeba přiznat, že například v moderním bytě, plném kovu a chromu, by nevypadala kamenná dekorace zrovna nejlépe.

Pokud tedy zvažujete, zda ji do svého obydlí pořídit či nikoliv, je dobré se zamyslet nejen nad částkou. Pokud chceme, aby výsledek za něco stál, uvážíme také, jak vše bude nakonec vypadat, a jakého efektu vlastně toužíme dosáhnout.

Samozřejmě je zde fakt, že nabídka je velká, ať už co se týče tvarů či barev, a to v různých cenových hladinách, takže je dobré si před konečným rozhodnutím vše pořádně prostudovat, ať už jej plánujete umístit uvnitř nebo na vnější stranu fasády. Jedná se totiž o skutečně náročný krok, a to nejen finančně. Proto si vše předem dobře naplánujte a zvažte, ať nakonec své volby nelitujete.