Byla jsem postavena před závažné rozhodnutí, jestli přibrat druhou práci. Nehonily mě k tomu peníze, ale líbila se mi představa dělání něčeho, co mě „bude bavit“. To byla otázka- může být práce i naše hobby? Teoreticky ano. Říká se, že nejšťastnější je ten, jehož práce se stane koníčkem a naopak. Já jsem se ve své úvaze dostala ještě dál. Co to je koníček a není náhodou prostředí práce, kde je vždy aspoň něco, bez čehož bychom se rádi obešli (vstávání…) prostředím, které koníčku škodí? Do své volby jsem zahrnula „pro a proti“, stejně jako většina lidí. Málokdo si řekne- kolik pro v té práci budu mít? Ale každý přemýšlí, co se mu na ní nelíbí a jestli je to významné, nebo ne. Znamená to, že koncept práce nás vždy bude o něco okrádat? Minimálně o čas včetně cesty atd..

Pracující žena

Na práci na určitý úvazek člověk do starověku nebyl zvyklý. Dělal, co potřeboval, kdy to potřeboval a celý život prožil s rodinou ve svém prostředí. Měl takový člověk koníčky? Ano měl. Vyráběl si věci pro radost, hrál si s dětmi, zvířaty a podobně. Když měl obstaranou obživu a chtěl dělat věci pro radost, dělal je. Ne od osmi do čtyř pět dní v týdnu, nýbrž jednou za týden, měsíc, nebo třeba desetkrát za sebou v jednom týdnu na x hodin. Takový člověk byl schopný věnovat se svým koníčkům systematicky i bez biče nad sebou a bez někoho, kdo by ho k tomu honil. On sám si byl svým posuzovatelem.

Děti rybaří

Jeho přirozené tempo vytříbilo koníčky jako činnosti, které člověk dělá pro zábavu, pro radost, kdy se mu chce, jak se mu chce a sám se jim učí od starších a nebo později z knih a dalších pramenů. Buďto ho bavila opakovaná činnost, kterou už znal a nebo ho bavilo učit se novým věcem. V tom případě opustil koníček, který obsáhl na takové úrovni, se kterou byl spokojený. Takovému člověku by bylo zvláštní dělat takový koníček od sedmi hodin, jezdit za ním hodinu daleko, být kvůli němu nastrojen, dohadovat se se šéfem, vyplňovat tunu byrokracie atd… Vychází mi z toho, že práce je dnešní koncept potřebné věci na zajištění obživy, ale má daleko k realizaci koníčku, pokud nejste milovník vlaků a na vlastní nemáte.